Tüp Bebek Blastosist Transferi

Blastosist Transferi ile Daha Yüksek Gebelik Oranları

Blastosist transferi genellikle kadının 35 yaşın altında olduğu, üçüncü günde 5 ve üzeri sayıda kaliteli embriyosu olan çiftlerde embriyo seçimini daha verimli yapabilmek ve daha yüksek gebelik oranları elde edebilmek için uygulanan bir yöntemdir. Bunun yanı sıra daha önceki denemelerinde 2. veya 3. gün kaliteli embriyoların verilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı durumlarda, çoğul gebelik (ikiz) istemeyen çiftlerde, tedavi sırasında sayıca fazla embriyo elde edilmiş fakat kalan embriyolarının dondurulmasını istemeyen çiftlerde de sıklıkla tercih edilir.

Tüp bebek işlemleri sırasında farklı embriyo transferi seçenekleri vardır. 2. gün, 3. gün ve 5. gün embriyosunu transfer etmek bunlardan bazılarıdır. Embriyo sayısı az olan çiftlerde (1-2 embriyo) bu embriyoların doğal ortamında daha iyi gelişebileceği düşünülerek ikinci gün embriyo transferi yapmak tercih edilebiliyor. Embriyo sayısının fazla olduğu durumlarda ise içlerinden en iyi kalite olanı seçebilmek için birkaç gün daha embriyo gelişimini izlemek için 3. gün veya 5. gün embriyo transferi tercih ediliyor. Bu süreçte hangi embriyonun daha iyi olduğunu belirlemek için bazı kriterler vardır. Embriyo içindeki hücre sayısı (bölünme hızı), hücrelerin birbiri ile olan eşitliği, hücre içi stoplazmanın durumu ve embriyo kabuğunun görünüşü gibi göstergeler embriyo kalitesi hakkında bilgi vermektedir.

3. gün ve öncesinde kullanılan embriyo değerlendirme kriterleri 4. gün ve sonrası için yetersizdir. Çünkü embriyo 4. gün ve sonrasında farklı bir aşamaya geçerek şekil ve hacim olarak değişmeye başlıyor. Bu aşamada artık embriyo blastosist olarak adlandırılıyor ve kendine özgü yapısı ile farklı bir şekilde değerlendiriliyor. Blastosist aşamasında çok sayıda hücre olduğu için bunları saymak imkansızdır. Bu yüzden hücrelerin yerleşimi ve görüntüsü, kavite olarak adlandırılan açıklığın durumu, iç hücre kitlesi (Inner Cell Mass) diye adlandırılan bölgenin varlığı ve fiziksel durumu gibi özellikler analiz edilerek embriyonun kalitesi hakkında karar veriliyor.

4. Gün ve Sonrasındaki Embriyo Gelişimleri ve Kalite Değerlendirmesi

Morula (CM):Blastosist aşamasına geçmeden önceki aşamadır. Henüz embriyo içinde kavite (boşluk) dediğimiz bölge oluşmamış fakat hücrelerin bir araya gelerek kavite oluşmadan önceki yapıyı hazırlamaya başlamışlardır. Bu aşamada hücreleri saymak imkansızdır.

Erken Blastosist (1): Erken blastosist olarak da adlandırılan bu aşamadaki embriyo 1 olarak sınıflandırılır. Kavite (boşluk) oluşmaya başlamıştır fakat henüz iç ve dış hücre ayrımı yapılamaz. Bu durumdaki embriyo artık blastosist olarak adlandırılabilir. Kalite olarak moruladan daha iyidir ve gebelik şansı daha yüksektir.

Erken blastosist (2):Hücre içi boşluk genişlemiş fakat hala iç ve dış hücreler tam olarak ayrılmamıştır. Bu embriyonun canlılığını ve blastosist oluşumu sırasındaki birçok kontrolü geçtiğini gösterir. Artık embriyo genişlemeye ve hücreler kendi içinde ayrışmaya başlayacaktır.

Blastosist (3): Embriyo 3. blastosist aşamasına ulaştığında artık hücrelerin durumu daha iyi izlenir. İç hücre kompleksi, dış hücrelerin yerleşimi ve miktarı, embriyo kabuğunun kalınlığı gibi özellikler sınıflandırılabilir. Bu aşama ve sonrasında embriyolar artık sadece aşama numarası ile değil aynı zamanda iç ve dış hücre durumunu gösteren harfler eklenerek adlandırılır. Aşama numarasından sonra, önce iç hücre sonra dış hücre kalitesi için birer harf eklenir.

Blastosist (4):4. Aşamadaki blastosist artık tamamen potansiyelini ortaya koymaya başlar. Yumurta genişlemiş ve embriyo kabuğu iyice incelmiştir. İç hücre çok net görülüyor, dış hücrelerin yerleşimi ve birbiriyle olan ilişkileri çok açıktır.

Blastosist (5): Embriyo belirli bir aşamadan sonra, yani kabuğu iyice inceldikten sonra rahime tutunmak üzere dışarı çıkmaya başlar. Dışarı çıkmaya başlayan embriyo artık 5. aşamada bir blastosist olarak değerlendirilir. Diğer değerlendirmeler önceki aşama ile aynıdır. Bu seviyeye ulaşan embriyolar aynı zamanda genetik tanı için biyopsi yapmaya uygundur.

Blastosist (6): Blastosit laboratuvar ortamında en fazla bu aşamaya kadar yaşayabilir. Resimde görüldüğü üzere embriyonun tamamı kabuğundan çıkmıştır ve artık anne rahmine tutunmak zorundadır. Bu aşamadan sonra embriyo, eğer tutunma gerçekleşmezse yaşayamaz.