Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi

Tüp bebekte cinsiyet belirleme

Cinsiyet belirleme yada cinsiyet seçimi işlemi ancak Tüp Bebek yöntemi ile mümkündür. Tüp bebek tedavisi uygulandıktan sonra, embriyoya yapılan genetik test neticesinde bebeğin cinsiyeti belirlenebilmektedir. Gelen genetik sonuca göre de istenilen cinsiyetteki embriyo anne adayına transfer edilmektedir. Cinsiyet belirleme işleminin başarı ihtimali %100’e yakındır fakat gebelik şansı hastanın yaşı ve yumurta kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Cinsiyet seçimi teknik olarak mümkün fakat bir çok ülkede yapılması yasaktır ve ancak Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

Embriyoyu genetik olarak tarayabilmek için PGT (preimplantasyon genetik tanı) ve NGS (Next Generation Sequencing) olmak üzere 2 ayrı genetik tanı metodu kullanmaktayız. Bu uygulanan genetik tanı metodları aslında embriyodaki kromozomları tarayıp sağlıklı olup olmadığını kontrol eden yöntemlerdir. Bu kromozomları tararken cinsiyet kromozomlarını da görürüz.

PGD (Preimplanyasyon Genetik Tanı)
PGD, embriyolarda 13, 18, 21, X ve Y (X ve Y cinsiyet kromozomlarıdır) kromozomlarına bakabilen bir genetik analiz teknolojisidir. PGD işlemi için embriyoya 3. günde biyopsi yapılır, alınan hücreler analiz için genetik laboratuvarına gönderilir. Gelen sonuca göre de 4. yada 5. Günde hastaya uygun görülen embriyonun transferi yapılabilir. Sınırlı sayıda kromozom tarandığı için daha kısa sürede sonuç veren ve maliyet açısından daha uygun bir işlemdir. ( Detaylı bilgi için PGT bölümünü okuyunuz.)

NGS yani yeni nesil dizileme olarak adlandırılan bu genetik tanı testi, embriyolarda kapsamlı kromozom taraması yapabilmemizi sağlayan, 23 çift kromozomun tamamını tarayan bir genetik analiz teknolojisidir. Diğer yöntemlerden ayıran özelliği ise Embriyoyu oluşturan tüm kromozomlar kapsamlı olarak incelenebilmektedir. Tabi aynı zamanda cinsiyeti oluşturan kromozomlarda tespit edilebilmektedir.

NGS ile embriyolar hızlı ve etkin bir şekilde taranır ve kromozom düzeyindeki genetik problemler, gebelik öncesinde tespit edilir. Testin sonuç süresi 3-4 haftadır. Embriyo transferi ancak sonucun beklenmesine istinaden bir sonraki adet döneminde planlanabilmektedir. Günümüz teknolojisinin gelmiş olduğu bu noktada detaylı genetik tarama isteyen aileler tarafından oldukça fazla rağbet gören bir yöntemdir. (Detaylı bilgi için NGS bölümünü okuyunuz)

Başvuru için hangi testler gereklidir?
Genetik tanı yöntemleri yardımı ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerden daha önce normal yollarla gebelik elde etmiş olsa da Tüp Bebek tedavisi için gerekli testler istenir. Bu testler çiftin tedaviye uygun olup olmadığı veya başarı şansı hakkında ön bilgi verir. Testler tamamlandıktan sonra bayanın yaşına ve yumurta rezervine göre bir hazırlık protokolü belirlenerek anne adayı kendi doktoru tarafından veya bizim önereceğimiz bir doktor tarafından kendi ülkesinde takip edilerek ön tedaviye başlatılır. Ön tedaviye bayanın adet kanamasının 2. veya 3. gününde başlanır ve tedavi yaklaşık 10-15 günlük bir süreç alır. Bu işlemde amaç bayanın normal adet döngüsünde bir tane olgunlaşan yumurtasının ilaç yardımıyla uyararak çoğaltmak ve çiftin tüp bebek işlemindeki başarısının artmasını sağlamaktır. İstenilen olgunluğa gelen yumurtalar laboratuvar ortamında, hafif bir anestezi ile toplanır. Toplanan yumurtalar mikroenjeksiyon (ICSI) kullanılarak sperm ile döllenir. Dölleme işleminden sonra, sadece sağlıklı olan embriyoları transfer etmek için genetik tarama yapılır. Bu tarama embriyoların genetik olarak test edilmesini sağlar ve bu sayede test edilmiş kromozomlarda herhangi bir genetik bozukluk olmadan hamilelik gerçekleşmesine yardımcı olur.
Tedaviye başvuran çiftlerin daha önceden çocuk sahibi olmaları tüp bebek hastalarına göre gebelik başarısını artıran bir faktör olarak kabul edilmektedir. Özellikle genç annelerde cinsiyet seçimi tedavisi ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.