Tüp Bebek Embriyo Donasyonu

Embriyo donasyonu ile kısırlık tedavisi

Embriyo donasyonu hem kadına hem de erkeğe bağlı kısırlık (infertilite) problemi yaşandığında uygulanan bir tüp bebek uygulamasıdır. Embriyo donasyonu uygulamasında, donörlerden temin edilen yumurta ve sperm, laboratuvar ortamında döllenerek uygun günde alıcı anne adayının rahmine yerleştirilir.

EMBRİYO DONASYONU KİMLERE UYGULANIR?

• Hiçbir şekilde yumurta ve sperm elde edilemeyen çiftlere
• Genetik hastalığı olup hiçbir şekilde sağlıklı çocuk doğma ihtimalinin bulunmadığı çiftlere (genetik analiz yöntemiyle dahi sağlıklı gebelik elde edilemiyorsa)
• Defalarca denenmesine rağmen kendi yumurta ve spermiyle kaliteli embriyo gelişmeyen ve gebelik şansı olmayan çiftlere
• Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemeleri olan çiftlere

EMBRİYO DONASYONU NASIL UYGULANIR?

Bu yöntem sayesinde genetik tarama da yapılabilir. Böylelikle doğacak çocukta ortaya çıkabilecek birçok genetik rahatsızlığın önüne geçilebilir.

• Diğer tekniklere göre gebelik şansı daha yüksektir.>

Embriyo donasyonu öncesi alıcı çiftin, özellikle anne adayının genel sağlık durumu ve kadın doğum açısından değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Kan değerleri ve hormon düzeylerine bakılarak gerekli durumlarda ilaçlı rahim filmi (histerosalpingografi-HSG) çekilebilir.

Embriyo transferi yapılacak olan anne adayının rahminin transfere uygun hale gelebilmesi için adet görüyorsa adetin 2. veya 3. günü, adet görmüyorsa tedavi programına uygun olarak belirlenen bir günde rahim içini geliştirici-kalınlaştırıcı hap veya bant tedavisine başlanır ve bu tedavi yaklaşık 2 hafta boyunca devam eder. İki haftanın sonunda hastanın rahmi ultrason ile değerlendirilir. Transfer için uygun ilaçlar ve zaman planı yapıldıktan sonra transfer günü belirlenir. Transfer günü, laboratuvar ortamında döllenen embriyo, anne adayının rahmine yerleştirilir.

EMBRİYO DONASYONU TEDAVİ SÜRECİMİZ

Tedaviye başlamadan önce yapılması gereken tetkik ve tahliller hakkında size detaylı bilgi verilir. Ön görüşme için telefon ve e-posta aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tetkik ve tahliller, doktorlarımız tarafından değerlendirildikten sonra size özel bir tedavi programı planlanır. Tedavi süreci ve ilaç dozları, ultrason sonuçlarına göre doktorlarımız tarafından belirlenir.

Tedavi için tüm tetkik ve tahlilleriniz tamamlandıktan sonra adet görüyorsanız adetin 2. veya 3. günü rahim hazırlığı için ilaç tedavisine başlanır. Menopoz dönemindeyseniz tedavinize istediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Yumurta ve sperm vericileri alıcının fiziksel özelliklerine uygun olarak belirlenerek tedavi planlanır. Menopoz döneminde değilseniz verici ile alıcının senkronize olması çok önemlidir. Bu senkronizasyona göre transfer tarihi belirlenir.

Tedaviye başlamadan önce rahim hazırlığı için kontroller yapılır ve ilaç kullanımı belirlenir. Seçilen donörün yumurtalarının hazır olma durumu 12 ile 14 gün arası değişiklik gösterir. Donörün yumurtaları hazır duruma geldiğinde, yumurta toplama günü planlanır ve yine aynı gün seçtiğiniz sertifikalı spermle mikroenjeksiyon işlemi yapılır ve embriyoların gelişim durumuna göre transferiniz planlanır. Bu işlemde sadece transfer için British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi’ne gelmeniz yeterlidir. Embriyolar, 3. gün veya 5. gün olarak transfere hazırlanır.

Transfer işleminin gerçekleşeceği gün, hastanelerimizde randevunuz planlanır. Transfer için anestezi almanıza gerek yoktur. Transfer işleminden sonra kullanmanız gereken ilaçlar düzenlenerek size detaylı şekilde anlatılır. Transferden 12 gün sonra kanda gebelik (BHCG) testi yaptırarak sonucu öğrenebilirsiniz.

DONÖRLERİMİZİ NASIL SEÇİYORUZ?

Donörlerimizi seçerken sadece yumurta sayısı ve kalitesi ile değil, sağlıklı donörler ilkesiyle hareket ediyoruz.

Donasyon tedavilerinin en önemli aşaması, uygun donör seçimidir. Donör seçimi konusunda birçok hizmet Kıbrıs’ta ilk ve tek olarak hastanemizde uygulanıyor. Hastanemizde donör seçimi, uluslararası saygın üreme tıbbı dernekleri ESHRE ve ASRM tarafından yayınlanan kılavuzlara uygun şekilde yapılıyor.

Birçok merkezden farklı olarak donörlerimizi sadece bilinen hastalıklarının yanı sıra gizli kalmış genetik hastalıklar yönünden de değerlendiriyoruz. Avrupa standartları çerçevesinde yapılması önerilen talasemi, kistik fibroz gibi genetik tarama testlerine ek olarak, Kıbrıs’ta yalnızca hastanemizde uygulanan CGT Testi ile donörlerimize 230’un üzerinde genetik hastalık taraması yapıyoruz. Tedavi gören çiftlerin en sık sorduğu “Aldığım yumurta ne kadar güvenli, donörden çocuğumuza bilinmeyen genetik bir hastalık geçebilir mi, yumurta bağışçıları olası genetik hastalıklar yönünden ne kadar iyi inceleniyor?” sorularının yanıtını CGT Testi ile verebiliyoruz. Donörlerin bile farkında olmadan taşıyor olabileceği yüzlerce genetik hastalığı tespit ediyor, sağlıklı ve güvenli bir tedavi için hizmet kalitesini mümkün olan en üst seviyeye çıkarıyoruz.

Bizi farklılaştıran özelliklerimizden bir diğeri ise donör çeşitliliğimizdir. Kıbrıs’ta açılan ilk hastane olmamız ve 23 yıllık geçmişimiz sayesinde fiziksel özelikleri, ruhsal özellikleri, eğitim düzeyi, etnik köken gibi özelliklerini dilediğiniz gibi seçebileceğiniz çeşitlilik ve sayı açısından en güçlü donör havuzuna sahibiz.

Kıbrıs’ın en eski ve en büyük donör havuzuna sahip hastanesi olduğumuz için donörlerimizi belirlerken seçici davranıyoruz. Donörlerimizi sadece tıbbi özelliklerine göre değil, sosyokültürel özellikleri, meslekleri, dış görünüşleri, özel hayatlarına kadar katı kurallar çerçevesinde bir elemeden geçirerek kabul ediyoruz.

Sperm donasyonu için aday çiftlerde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mevcut yasal mevzuatı gereğince, sadece yurt dışında faaliyet gösteren lisanslı sperm bankalarından temin edilen sperm örnekleri kullanıyoruz

Donör Seçme Sürecimiz

Dönerlerimizi seçerken uluslararası kalite standartlarının getirdiği aşağıdaki süreçleri uyguluyoruz.

Genel seçim ve değerlendirme

Yumurta donasyonu tedavilerinde, yumurta bağışı yapacak adaylar (donörler) öncelikle tedavide yüksek gebelik başarısı sağlanabilmesi açısından değerlendirilir. Bu aşamada donörün 18-30 yaş aralığında olması gerekmektedir. Genel bir sağlık probleminin, kötü alışkanlıklarının olmaması, dengeli bir ruhsal yapıya sahip olması, tedavi sırasında talimatlara uyması gibi kriterler sağlanınca ikinci aşamaya geçilir.

Tıbbi inceleme ve değerlendirme

Genel seçim kriterlerine uyan adaylar, bir sonraki aşamada üreme sağlıkları ve genel sistemik rahatsızlıkları yönünden detaylı olarak sorgulanır. Kist, miyom, polip gibi tedavi sürecini olumsuz etkileyebilecek durumlar incelenir ve gerekli ayrıştırmalar yapılır.

Cinsel yolla geçen enfeksiyöz hastalıklar yönünden ve serolojik inceme

Uluslararası üreme tıbbi dernekleri tarafından belirtildiği üzere, donörlerin kan yolu veya cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar yönünden (HIV, Hepatit, Frengi vs.) rutin olarak incelenmesi ve sadece risk taşımayan adayların potansiyel donör olarak değerlendirilmesi esastır. Bu doğrultuda, hastanemizde tüm incelemeler gerçekleştirilmektedir.

Genetik inceleme (rutin inceleme/ ileri düzey incelemeler)

Bu aşamada donör adaylarına genel testler uygulanarak (karyotip analizi, kistik fibroz, Talasemi taşıyıcılık testleri vb.) tarama yapılır ve toplumda belirgin oranlarda görülebilecek kromozom veya gen düzeyinde bozukluk taşıyıp taşımadıkları, doğacak bebeklere bu yönden bir risk aktarma olasılıkları belirlenir. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi’nde donör adaylarına, CGT Testi uygulanarak 230’un üzerinde genetik hastalığı taraması yapılmaktadır

Fiziksel, ruhsal, eğitim vs. özelliklere göre değerlendirme

Yukarıda belirtilen inceleme ve testleri başarı ile geçmiş ve tedavi için uygun olarak değerlendirilmiş adaylar, detaylı olarak sorgulanır ve belirli fiziksel (boy, kilo, saç rengi, göz rengi, vücut tipi, sportif faaliyetler vs.), ruhsal (aktif, dışa dönük, meraklı, heyecanlı, pozitif, hobiler vs.), eğitim durumu (üniversite/yüksek lisans eğitimini tamamlamış vs.) ve benzeri kriterler bakımından değerlendirilir. Bu aşamada sorgulanan her bir parametre, alıcının isteği doğrultusunda tarama yapabileceği ve kendisine uygun bir donör seçebileceği şekilde listelenir.

Bağışçılarımız, yumurtalarını bağışladıklarına dair yazılı beyan verir, kullanacakları ilaçlar ve yapılacak işlemler hakkında bilgilendirilir. Yumurta donasyonu işleminde bağışçı ve ailenin bilgileri büyük bir gizlilik içinde saklanır.

SİZE EN UYGUN DONÖRÜ NASIL SEÇİYORUZ?

Donasyon sürecinde donör eşleştirilmesi çok ciddi bir iştir. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak yıllardır bu alanda uzmanlaşmış, profesyonel bir ekibe sahibiz. Donörlerimize ait detaylı bilgileri özel bir veri tabanında tutuyoruz. Bilgilerinizi bu özel yazılıma girerek, size en uygun donörlere ulaşabiliyor ve tercihlerinize göre, size en çok benzeyen donörleri seçebiliyoruz.

Özel programımızın sadeleştirilmiş halini kullanarak donörlerimize göz atmak için tıklayın.

Donör seçiminde kan grubu uyumu önemlidir. Donörün fiziksel özelliklerini (boy, kilo, göz rengi, cilt rengi, yüz tipi), eğitim durumunu (üniversite/yüksek lisans eğitimini tamamlamış vs.), ruhsal özelliklerini (aktif, dışa dönük, meraklı, heyecanlı, pozitif), ve hobileri bile istekler doğrultusunda belirleyebiliyoruz.

Bazı özel durumlarda, alıcı yukarıda belirtilen genel seçim kriterlerinin dışında özel taleplerde (belirli bir doğum yeri, vücut özelliği, özel sanatsal yetenekler vs.) bulunabilir. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak tüm talepleri en kısa sürede gerçekleştirilebiliyoruz.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.