Tüp Bebek Tedavi Süreci

Yumurta Donasyonu Tedavi Sürecimiz

Yumurta donasyonu tedavi sürecinde öncelikle, tedaviye başlamadan yaptırmanız gereken tetkik ve tahliller hakkında bilgi verilir. Ön görüşme için dilerseniz hastanemize gelebilir veya telefon/e-posta aracılığıyla bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Doktorunuz jinekolojik muayenenin ardından sizden bazı tahliller isteyebilir. Tetkik ve tahlilleriniz doktorumuz tarafından değerlendirildikten sonra teşhisinize yönelik size özel bir tedavi programı planlanır. Ultrason ve test sonuçlarınıza göre tedavi süreciniz ve günlük kullanacağınız ilaçlar belirlenir. Ultrason sonuçlarınıza göre tedavi süreciniz ve ilaç dozlarınız doktorumuz tarafından belirlenir. Yapılan ön tetkik ve testler tüm infertilite (kısırlık) ve tüp bebek tedavileri için kullanılan ortak testlerdir.

Menopoz dönemindeyseniz tedavinize istediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Tedavi için tüm tetkik ve tahlilleriniz tamamlandıktan sonra adet görüyorsanız adetin 2. veya 3. günü rahim hazırlığı için ilaç tedavisine başlanır. Menopoz dönemimde değilseniz yumurta donasyonu tedavi işleminde alıcı ve donör senkronizasyonları göz önünde bulundurularak ona uygun bir tedavi süreci planlanır. Seçilmiş olan donörün tedavisi de anne adayımızın tedavisi ile birlikte başlamış olur. Donörün adetinin 2. veya 3. günü yumurta çoğaltıcı ilaç tedavisine başlanıp 12 veya 14 gün sonrası anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama işleminden 36 saat önce donöre yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Donörden yumurta toplama işlemi yapıldığı gün baba adayından sperm alınarak dölleme işlemi gerçekleştirilir. Baba adayının sadece sperm verme işlemi için hastanemize gelmesi yeterlidir.

Yumurta toplama işleminden 4-5 gün sonra döllenen embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılır.

Sperm Donasyonu Tedavi Sürecimiz

Sperm donasyonu işleminde, öncelikle yaptırmanız gereken tetkik ve tahliller hakkında bilgi verilir. Ön görüşme için dilerseniz hastanemize gelebilir veya telefon/e-posta aracılığıyla bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Tetkiklerimiz sonrasında belirlenen teşhise yönelik bir tedavi programı planlanır. Buradaki en önemli nokta düzgün ve size uygun tedavi ile başarı şansınızı tamamen artırmaya yönelik olacaktır.

Donasyon tedavisinde yaklaşık 2 haftalık (13 veya 15 gün) bir ilaç kullanımı süreciniz olacaktır.

Anne adayının adetinin 2. veya 3. günü yumurta çoğaltıcı ilaç tedavisine başlanır ve 12 veya 14 gün sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama işleminden 36 saat önce anne adayımıza yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında donörden alınan sperm ile döllenir. (Sperm donörü babanın fiziksel özellikleri ve ailenin kan grubuna göre seçilir.)

Yumurta toplama işleminden 4- 5 gün sonra döllenen embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılır.

Embriyo Donasyonu Tedavi Sürecimiz

Embriyo donasyonu işlemi için öncelikle, tedaviye başlamadan önce yaptırmanız gereken tetkik ve tahliller hakkında bilgi verilir. Ön görüşme için dilerseniz hastanemize gelebilir veya telefon/e-posta aracılığıyla bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Tetkik ve tahlilleriniz doktorumuz tarafından değerlendirildikten sonra teşhisinize yönelik size özel bir tedavi programı planlanır. Ultrason sonuçlarınıza göre tedavi süreciniz ve ilaç dozlarınız doktorumuz tarafından belirlenir.

Tedavi için tüm tetkik ve tahlilleriniz tamamlandıktan sonra adet görüyorsanız adetin 2. veya 3. günü rahim hazırlığı için ilaç tedavisine başlanır. Menopoz döneminde iseniz tedavinize istediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Yumurta ve sperm vericileri alıcının fiziksel özelliklerine uygun olarak belirlenip ona göre tedaviniz planlanır. Menopoz döneminde değilseniz verici ile alıcının senkronize olması çok önemlidir. Bu senkronizasyona göre işlem tarihi ve transfer belirlenir.

Bu tedaviye başlamadan önce ilaç kullanım çizelgesi doğrultusunda birkaç defa rahim hazırlığınız için kontroller yapılacaktır. Bu kontroller yapılırken ilaç kullanımı ona göre belirlenecektir. Seçtiğiniz donörün yumurtalarının hazır olma durumu yaklaşık 12 ile 14 gün arası değişebilir. Donörün yumurtaları hazır duruma gelince yumurta toplama günü planlanır. Yumurtanın toplandığı gün seçtiğiniz sertifikalı spermle mikroenjeksiyon işlemi yapılır. Embriyolarınızın gelişim durumuna göre transferiniz planlanır.

Transfer işlemi günü merkezimizde randevunuz planlanır. Transfer için anestezi almanıza gerek yoktur. Transfer işleminden sonra kullanmanız gereken ilaçlar düzenlenir ve size anlatılır. Belli bir süre merkezimizde dinlendikten sonra ayrılabilirsiniz. 12 gün sonra kanda gebelik (BHCG) testi yaptırarak sonucu öğrenebilirsiniz.