Tüp Bebek Yumurta Donasyonu

Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta donasyonu (yumurta nakli), kendi yumurtaları ile hamile kalma şansı olmayan anne adaylarına uygulanan, başarı oranı oldukça yüksek bir tedavi yöntemidir. Yumurta donasyonu yönteminde, sağlıklı ve zengin yumurtalık rezervine sahip donörlerden toplanan yumurtalar, babadan ya da sperm donöründen alınan spermle döllenerek embriyo haline getirilir. Geliştirilen bu embriyolar anne adayının rahmine tüp bebek yöntemleriyle yerleştirilir ve anne adayı gebe kalır.

Yumurta Donasyonu Yaptıranlar Doğan Bebekle Ortak Özellikler Taşır mı?

Yumurta donasyonu ile anne olanlar, bebekle doğal bir bağ kurarlar. Bebek genlerinin yarısını babadan alır. Annenin RNA’sı bebeğe geçtiği için bebeğin huyları, tutumları, sevdiği-sevmediği şeyler, ruhsal yapısı gibi özellikler doğumu gerçekleştiren annesine benzer.

Donör yumurtası ile gebe kalan kadınlar tüm gebelik, doğum ve doğum sonrası süreci yaşayarak bütün hormonal değişimleri tecrübe eder. Annelik iç güdüsü ve bebekle arasında oluşan bağ, tıpkı kendi yumurtası ile gebe kalan kadınlardaki gibi olur.

YUMURTA DONASYONU NASIL YAPILIR?

Donasyon tedavisinde tüp bebek tedavisiyle aynı prosedürler uygulanır. Programa başlamadan önce çiftin genel sağlık taraması testleri istenir. Özellikle hormonal açıdan durumlarını tespit edecek testler ve muayeneler istenebilir.

Bunlara ek olarak baba adayından sperm testi (spermiogram) ve anne adayından rahim filmi istenir. Bu değerlendirmelerle birlikte anne ve baba adayı tedaviye uygun hale getirilir. Anne adayının siklusu (adet döngüsü) ile donörün adet döngüsü çeşitli ilaçlar kullanılarak senkronize hale getirilir. Yani ikisinin aynı dönemde adet görmesi sağlanır.

Yumurta donörünün yumurtaları büyütülürken anne adayının da östrojen seviyesi belli bir seviyede tutacak ilaç tedavisi uygulanır. Donörden yumurtaların toplandığı gün, anne adayının eşi sperm örneği verir ve toplanan yumurtaların bu spermle döllenerek embriyo haline gelmeleri sağlanır.

Embriyoların gelişimi takip edilir ve uygun görülen günde anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işleminden 12 gün sonra kandan bakılacak gebelik testi (beta HCG) ile işlemin sonucu öğrenilir.

YUMURTA DONASYONU KİMLERE UYGULANIR?

Herhangi bir nedenle kendi yumurtasıyla gebelik elde edemeyenlere (genetik olarak Turner Sendromu, Gonadal Disgenezi gibi problemleri olanlara), Genetik hastalık taşıyanlara, Ameliyatla yumurtalığı alınmış kadınlara (kanser, endometriozis, enfeksiyon gibi nedenlerle), Kemoterapi – radyoterapi gibi nedenlerle yumurtaları hasar görmüş ya da yumurta hücreleri kaybolmuş kadınlara, İleri yaşta olup yumurta rezervleri ve yumurtalarının kalitesi gebelik için yeterli olmayan kadınlara, Yumurtalık kapasiteleri erken yaşta azalan kadınlara, Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan kadınlara uygulanır.

YUMURTA DONASYONU TEDAVİ SÜRECİMİZ

Tedaviye başlamadan önce yapılması gereken tetkik ve tahliller hakkında size detaylı bilgi verilir. Ön görüşme için telefon ve e-posta aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tetkik ve tahliller, doktorlarımız tarafından değerlendirildikten sonra size özel bir tedavi programı planlanır. Tedavi süreci ve ilaç dozları, ultrason sonuçlarına göre doktorlarımız tarafından belirlenir.

Menopoz döneminde iseniz tedavinize istediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Tedavi için tüm tetkik ve tahlilleriniz tamamlandıktan sonra adet görüyorsanız adetin 2. veya 3. günü rahim hazırlığı için ilaç tedavisine başlanır. Menopoz döneminde değilseniz yumurta donasyonu tedavi işleminde alıcı ve donör senkronizasyonları göz önünde bulundurularak bir tedavi süreci planlanır. Seçilmiş olan donörün tedavisi de anne adayımızın tedavisi ile birlikte başlar. Donörün adetinin 2. veya 3. günü yumurta çoğaltıcı ilaç tedavisine başlanıp 12 veya 14 gün sonrası anestezi altında yumurta toplama işlemi uygulanır. Yumurta toplama işleminden 36 saat önce donöre yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Donörden yumurta toplama işlemi yapıldığı gün baba adayından sperm alınarak dölleme işlemi gerçekleştirilir. Baba adayının sadece sperm verme işlemi için günübirlik hastanemize gelmesi yeterlidir.

Yumurta toplama işleminden 4-5 gün sonra döllenen embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılarak sonuç öğrenilir.

DONÖRLERİMİZİ NASIL SEÇİYORUZ?

Donörlerimizi seçerken sadece yumurta sayısı ve kalitesi ile değil, “sağlıklı donör ilkesiyle” yola çıkıyoruz. Donasyon hastalarımızın hassasiyetinin ve onlar için en önemli aşamanın donör seçimi aşaması olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak sizlere birçok tüp bebek merkezinde uygulanmayan hizmetler sunuyoruz.

• Donörlerimizi yalnızca genel sağlık taramasından geçirmiyor, Kıbrıs’ta, yalnızca hastanemizde uygulanan CGT Testi ile donörlerimizi 230’un üzerinde genetik hastalık taramasından geçiriyoruz.
• 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.
• Fiziksel, ruhsal, eğitim düzeyi, etnik köken gibi sayısız özellik açısından oldukça geniş bir yelpazede donör arasından seçim yapmanızı sağlıyoruz.
• Donörlerimizi sadece tıbbi özelliklerine göre değil, sosyokültürel özellikleri, meslekleri, dış görünüşleri, özel hayatlarına kadar katı kurallar çerçevesinde bir elemeden geçirerek kabul ediyoruz.

SİZE EN UYGUN YUMURTA DONÖRÜ

• Geniş donör veri tabanımız ve özel yazılımımız ile size en uygun olan eşleşmeye kolayca ulaşabilirsiniz.
• Sadeleştirilmiş, kolay kullanımıyla online donör arama programımız sayesinde size en uygun donörü bulabilirsiniz. Hemen deneyin.
• Donör arama programımız sayesinde:
• Donörün fiziksel özelliklerini (boy, kilo, göz rengi, cilt rengi, yüz tipi)
• Eğitim durumunu (üniversite/yüksek lisans eğitimini tamamlamış vs.)
• Ruhsal özelliklerini (aktif, dışa dönük, meraklı, heyecanlı, pozitif)
• Hobileri gibi birçok özellik arasından dileğinizi seçerek size en uygun donörü belirleyebilirsiniz.
• Ayrıca British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak yukarıda belirtilen genel seçim kriterlerinin dışında bir talebiniz olduğunda (belirli bir doğum yeri, vücut özelliği, özel sanatsal yetenekler vs.) geniş network’ümüzle belirlediğiniz özelliklere uygun donörü de en kısa zamanda buluyoruz.

YUMURTA DONASYONU YASAL SÜREÇLER

Donasyon yöntemiyle bebek sahibi olduğunuzda, bebeğinizin yasal anne-babası siz olursunuz. Gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçte bebeğiniz ile güçlü bir bağ kurarsınız. Ancak mikroskopla görülebilen bir yumurta, çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz koca bir ömür ve biriktireceğiniz milyonlarca güzel anı karşısında sadece küçük bir detay olarak kalacaktır.

YUMURTA DONASYONU BAŞARI ORANLARI

Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranıyla, en son teknolojilerin ışığında hizmet veren British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi’nde yumurta donasyonu tedavileri, birinci denemede %73,9 ikinci denemede %88 ve üçüncü denemede %98,6 oranında gebelikle sonuçlanır.

YUMURTA DONASYONU FİYATLARI

Yumurta donasyonu tedavisi için ücretler, test ve tedavilere göre şekillenmektedir. İlk muayenelerin ardından doktorunuz fiziki durumunuza göre tıbbi gereksinimleri belirler. Gereken testler ve tıbbi uygulamalar kesinlik kazandıktan sonra, ilgili çalışanlarımız sizlere tedavi ücreti hakkında net ve detaylı bir bilgi verirler.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.