Tüp Bebek Yumurta Dondurma

Yumurta dondurma ile geleceğinizi garantiye alın!

Gelecekteki Bebeğiniz için Bugünden Hazırlık Yapın

Yumurta dondurma, kadının yumurtalığından alınan yumurta veya yumurtaların ileride kullanılmak üzere dondurulması işlemidir.

Yumurta, kadının üreme hücresidir ve aynı zamanda vücuttaki en büyük hücredir. Yumurtalar, ovaryumda (yumurtalıkta) üretilip fallop tüpleri (yumurta kanalları) tarafından döl yatağına ulaştırılır. Her kadın ayda 1 adet yumurta üretir. Eğer, yumurta o ay sperm tarafından döllenmemişse regl ile beraber atılır.

Kadınlar için çocuk sahibi olma konusunda en büyük engellerden biri, yaşa bağlı olarak ciddi şekilde azalan yumurtalık rezervi ve kalite kaybıdır. Dünyada 30 yaş altı yaklaşık her 1000 kadından biri erken menopoz tehdidi altındadır. Menopozda yumurta üretimi tamamen durur.

Yumurta dondurma işlemi, özellikle son 5 yıl içerisindeki teknik ilerlemeler sayesinde ve vitrifikasyon adı verilen hızlı dondurma tekniğinin yaygın olarak kullanılmasıyla embriyo dondurma gibi rutin bir uygulama haline geldi.

Yumurta Dondurma Kimlere Uygulanır?

Yumurta dondurma uygulaması özellikle;

• Kariyer planları doğrultusunda çocuk sahibi olma isteğinin ertelenmesi, yaş nedeni ile doğurganlığın azalması endişesi gibi sosyal endikasyonlar söz konusu olduğunda,
• Donasyon tedavilerinde donör ve alıcı arasındaki senkronizasyonun kolaylaştırılması,
• Çok az yumurta üretebilen çiftlerde, dölleme işleminde uygulanacak yumurta hücrelerinin belirli bir sayıya ulaşabilmesi ve böylece tedavideki şansın artırılması,
• Kanser tanısı konmuş bireylerde kemoterapi/radyoterapi tedavisi öncesi doğurganlığın korunması amacıyla tercih edilen bir işlem.

Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesi mümkün olan sayıda yumurta gelişimi için ovulasyon indüksiyonu denilen ilaç tedavisi uygulanır. Diğer tüp bebek işlemlerinde de uygulanan bu ilaç tedavisi ile gelişen yumurtalar genel anestezi altında toplanır. Toplanan yumurta hücrelerinden olgun ve kaliteli olanlar ayrılır ve vitrifikasyon tekniği ile dondurma işlemi uygulanır. İlaç tedavisi ile yumurta toplanmasına kadar geçen süre yaklaşık 10-15 gündür.

Yapılan araştırmalar, vitrifikasyon tekniği ile dondurulup çözülen yumurtalarla elde edilen gebeliklerle, doğal yolla oluşan gebelikler arasında ciddi bir anomali artışının olmadığını göstermektedir.